Rozmowa ekspertów

Autyzm i ADHD - spektrum możliwości

Informacje

Zapraszamy na szkolenie poświęcone zaburzeniom neurorozwojowym, w tym zespołowi nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) i zaburzeniom ze spektrum autyzmu (ASD). Nasi Eksperci rozmawiają o obrazie klinicznym zaburzeń, współwystępujących z nimi schorzeniach i sposobach postępowania. Szczególnie ważnym zagadnieniem omawianym w szkoleniu jest znaczenie osi mózgowo-jelitowej w etiopatogenezie zaburzeń neurorozwojowych oraz rola mikrobioty jelitowej i stosowanej diety.

Czas trwania

Prowadzący

Prof. dr hab n. med. n. zdr.
Karolina Skonieczna - Żydecka

Gość

Prof. dr hab n. med.
Tomasz Wolańczyk

Dla kogo?

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych problematyką ADHD i ASD, w szczególności:

- Psychoterapeutów poznawczo-behawioralnych oraz innych nurtów terapeutycznych
- Specjalistów psychoterapii dzieci i młodzieży 
- Specjalistów psychologii klinicznej
- Lekarzy, specjalistów psychiatrii oraz psychiatrii dzieci i młodzieży
- Psychologów, terapeutów środowiskowych dzieci i młodzieży 
- Wszystkie osoby w trakcie szkoleń przygotowujących do uzyskania certyfikatów psychoterapeutycznych oraz
    szkoleń specjalizacyjnych

Części szkolenia:

Prof. dr hab n. med. n. zdr.

Karolina Skonieczna-Żydecka

Prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie oraz kierownik Zakładu Badań Biochemicznych. Jest uznaną ekspertką w dziedzinie mikrobioty jelitowej i jej wpływu na zdrowie człowieka, zwłaszcza w kontekście osi mózgowo-jelitowej oraz zdrowia psychicznego. Jej interdyscyplinarne badania łączą mikrobiologię, biochemię oraz psychiatrię, co pozwala na kompleksowe podejście do zrozumienia roli mikrobioty w zaburzeniach zdrowotnych. Lider w pozyskiwaniu międzynarodowych grantów, w tym projektów Horyzont Europa i COH-FIT, które koncentrują się na badaniach nad mikrobiotą oraz jej wpływem na zdrowie fizyczne i psychiczne. Autorka blisko 280 publikacji naukowych. Jej dorobek naukowy został doceniony przez środowisko akademickie i uhonorowany prestiżowymi nagrodami, w tym Nagrodą Ministra Zdrowia RP. Prowadzi również intensywną działalność dydaktyczną i popularyzatorską, uczestnicząc w międzynarodowych konferencjach naukowych, gdzie prezentuje wyniki swoich badań nad nowymi terapiami opartymi na probiotykach. W Centrum Badawczo-Rozwojowym SANPROBI pełni kluczową rolę w koordynacji prac badawczych, wdrażaniu innowacyjnych technologii oraz współpracy z międzynarodowymi partnerami.

Prof. dr hab. n. med. n. zdr. Anita Bryńska
Empty space, drag to resize
Prof. dr hab. n. med. n. zdr. Anita Bryńska
Prof. dr hab n. med.

Tomasz Wolańczyk

Profesor, pracownik naukowo-dydaktyczny, kierownik Kliniki Psychiatrii Wieku Rozwojowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz ordynator Oddziału Klinicznego Psychiatrii Wieku Rozwojowego Samodzielnego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM. Lekarz, specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży, neurolog, epileptolog, certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej. Twórca pierwszej w Polsce Poradni Nadpobudliwości Psychoruchowej. Autor lub współautor ponad 300 publikacji naukowych, artykułów, monografii, opracowań zbiorowych oraz wystąpień i doniesień zjazdowych, poświęconych zaburzeniom psychicznym wieku rozwojowego, w tym zespołowi nadpobudliwości psychoruchowej i zaburzeń koncentracji uwagi (ADHD), zaburzeniom emocjonalnym i behawioralnym, zaburzeniom nastroju, zaburzeniom tikowym i zespołowi Tourette’a oraz farmakoterapii zaburzeń psychicznych. Przewodniczący Rady Naukowej Centrum CBT. Sprawuje nadzór merytoryczny nad Poradnią dla Dzieci i Młodzieży w Centrum CBT.